Bebek Kıyafeti Seçmenin İncelikleri
0
Bebek Kıyafeti Seçmenin İncelikleri

Bebek Kıyafeti Seçmenin İncelikleri

Bebek Kıyafeti Seçmenin İncelikleri, Çocuklarınıza kıyafet almak için alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken özellikleri sizler için sıraladık.

En az yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da bir hayli önemli olan kıyafet seçimi, sağlıklık gelişimin bir parçasıdır. Bu nedenle anne ve babalar, çocuklarında doğru bir kıyafet seçimi için bazı kriterlere dikkat etmeleri gerekiyor. İşte o kriterler…

1- Alışveriş yaparken kız ve erkek çocuklarına uygun olan kıyafetler satın alın.
2- Abartılı ve pullu kıyafetler her ne kadar kız çocuklarının hoşuna gitse de farkında olmadan yutabileceği bir boncuk ya da parça hayatını riske atabilir.
3- Kimyasal maddeler içermeyen organik kıyafetler tercih edin.
4– Bağcıklı ve düğmeli kıyafetleri çocuğunuza giydirmeyin.
5- Mevsime uygun kalınlıkta ya da incelikte kıyafetler alın.

Yaz Aylarında Çok Fazla Giydirmeyin

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Aylin Şimşek: “Yaz mevsiminde bebeklerimizi ve çocuklarımızı nasıl giydireceğimiz çoğu zaman annelerin zorlandığı ve kararsızlık çektikleri bir durumdur. Çoğu anne çocuğunu, çok fazla giydirip terletmekten ya da az giydirip üşütmekten korkar. Ancak gereğinden fazla giydirmek isiliğe neden olacağından dikkat etmek gerekir. 6 aydan küçük bebeklerin yazın güneş ışınlarına direkt maruz kalmaması önerilir.

Bebekleri güneşin zararlı etkilerinden korumak, terlemelerini önlemek için kıyafetlerinin pamuklu olması gerekir. Yine uzun, ince kumaşlı pantolonlar, uzun kollu, ince pamuklu gömlekler, özellikle boyun ve yüz bölgesini korumak amaçlı geniş kenarlı şapkalar kullanmak son derece faydalı olacaktır. Ancak uygun giysi veya gölge bulamadıkları durumlarda en az 30 güneş koruma faktörü içeren kremlerden bebeğin yüzüne ve ellerinin üstüne az miktarda sürmek gerekir. Eğer bebek tüm bu korumalara rağmen güneş yanığı olursa etkilenen vücut kısmına serin kompres uygulamak faydalı olacaktır.

Bebek Kıyafeti Seçmenin İncelikleri
Bebek Kıyafeti Seçmenin İncelikleri

Yaşına Göre Değil, Boyuna Göre Kıyafet Alın

Bebek ve çocuğun tenine değen tüm malzemelerin sağlığa zararlı olmamasına özen gösterilmelidir. Mutlaka doğal materyallerden üretilen ürünler tercih edilmeli.
Küçük parçalar içeren ve çocuk tarafından koparılma riski olan aksesuarlı ürünler tercih edilmemelidir. Çocukların yutma riski olduğundan tehlikelidir.
Bebeklerde yakası çok kapalı ürünler, giydirirken zorluk yaratır. Bu yüzden mutlaka yakası açılır ürünler tercih edilmelidir.
Alınan kıyafette dikiş yerleri, üzerindeki nakışların arka kısımlarının sertliği kontrol edilmelidir. Çok sert olanlar kesinlikle tercih edilmemelidir.
Çocukların yaşına göre değil, boyuna göre kıyafet alınmalıdır; çünkü her çocuk aynı yaşta aynı boyda olmayabilir.
Çocuğa çok sıkı giysiler giydirilip hareket özgürlüğü kısıtlanmamalıdır.
Emekleyen bebeklerde diz kısımları dikişli pantolonlar alınmamalıdır.
Çocukların belleri standart olmadığından ayarlanabilir lastikli pantolonlar alınmalıdır.
Ayakkabı alırken ayak gelişimini engellemeyecek anatomik ayakkabılar tercih edilmelidir.
Çoraplarda sıkı lastikli olanlar yerinde katlanır ensek boğazlılar tercih edilmelidir.
Bezli bebekler için altı açılabilir ya da kolay çıkarılabilir kıyafetler seçilmelidir.
Bebeklerin cildi hassas olduğundan deterjanlara karşı alerjik reaksiyon gösterebilirler. Bu yüzden bebek giysilerine özel deterjanlar kullanılmalıdır.
Tüm giysiler için yıkama talimatlarına uyulmalıdır. Yıkama ve ütü ısı ayarları ürünlerin daha uzun süre kullanılmasında önemlidir.
Bebek giysileri alındıktan sonra mutlaka yıkanıp öyle kullanılmalıdır.
Saklanırken naftalin ve güve ilaçları kesinlikle kullanılmamalıdır.

Genel Ürünler, Bebe Giyim, Çocuk GiyimGenç Giyim

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Yukarı